Woda w diecie dziecka

Czy wiecie, że najlepszym płynem, który gasi pragnienie jest woda? Dzieci słabiej odczuwają pragnienie, więc częstujmy je nią co jakiś czas. Nauczmy zdrowego nawyku picia wody!

Soki kontra woda
Nawyki żywieniowe kształtują się do 3 roku życia i to dorośli dają dziecku najlepszy przykład. Rodzicom wydaje się, że ich pociechę najlepiej nawodnią soki i słodkie napoje, ponieważ często sami nie piją wody. Nie wolno zapominać o tym, że nadmiar soków oraz słodkich napojów w codziennym jadłospisie sprzyja rozwoju otyłości. A badania wykazują, iż najczęściej wypijane są przez dzieci słodkie napoje gazowane i niegazowane, na drugim miejscu znajduje się herbata, na kolejnym mleko i jego przetwory. Woda zaklasyfikowała się dopiero na czwartym miejscu.
Niezbędna do rozwoju dziecka
Woda w życiu niemowlaka jest niezbÄ™dna. Zapotrzebowanie dzienne niemowlÄ™cia do 6 miesiÄ…ca życia wynosi 700ml, po 6 miesiÄ…cu do roku 800ml. Dzieci w wieku od 1 do 4 powinny wypijać 0,8–1l, w wieku 5–10 lat, od 1 do 1,5l dziennie. Przy tym trzeba pamiÄ™tać, że w okresie choroby, biegunek, wymiotów zapotrzebowanie na wodÄ™ wzrasta, ponieważ wtedy organizm traci jej znacznie wiÄ™cej. PamiÄ™tajmy też, że dzieci dużo siÄ™ ruszajÄ…, wiÄ™c woda jest im bardzo potrzebna, ponieważ szybko też wydalajÄ… pÅ‚yny, nie tylko wraz z moczem, a także przez skórÄ™. Woda jest noÅ›nikiem skÅ‚adników odżywczych oraz rozpuszczalnikiem dla wielu substancji, a odpowiednie nawodnienie jest warunkiem prawidÅ‚owego funkcjonowania organizmu czÅ‚owieka. Zabierajmy butelkÄ™ ze sobÄ… na spacery, place zabaw, do znajomych i podawajmy dzieciom co jakiÅ› czas. ZimÄ… można podawać dzieciom lekko podgrzanÄ… wodÄ… (najlepiej w temperaturze ciaÅ‚a, ok. 36stopni), aby dodatkowo nie wychÅ‚adzać organizmu w chÅ‚odne dni. CzÄ™stujmy niÄ… miÄ™dzy posiÅ‚kami i do posiÅ‚ków.
Wspólna nauka
Nauka picia wody powinna się zacząć od małych łyków. Jeśli dzieci nie chcą jej spożywać, nie powinno to zniechęcać rodziców. Warto zacząć chwalić dziecko za wypijanie małej porcji, aby maluch nastawił się do tej czynności optymistycznie i miło kojarzył. Czasami tylko wystarczy atrakcyjnie podać wodę np. w kolorowej szklance, ze słomką lub z kawałkiem cytryny czy grejpfruta. Niekiedy wystarczy pozwolić maluszkowi samodzielnie nalać sobie płyn do kubeczka lub napełnić kilka szklanek dla każdego członka rodziny i wypić go wspólnie albo pozwolić pociesze wybrać dowolną butelkę w sklepie. Można również zorganizować zabawy związane z wodą oraz porozmawiać i wytłumaczyć dziecku dlaczego warto ją pić. Najważniejsze, aby to rodzice świecili przykładem i także z ochotą ją spożywali, ponieważ dziecko w wieku przedszkolnym uczy się właśnie przez naśladownictwo.
Pozwólmy dziecku polubić wodę, a z pewnością przeniesie ten zdrowy nawyk w swoje dorosłe życie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze