Amarantus- roślina XXI wieku
KAMILA ZIEMANN • dawno temuCzy wiecie, że amarantus w swoim składzie zawiera więcej wapnia niż mleko, więcej magnezu niż czekolada i więcej błonnika niż owies? Z kolei 100 gramów nasion amarantusa pokrywa 1/3 dziennego zapotrzebowania na magnez, czyli więcej niż w przypadku szpinaku!
Amarantus, czyli szarłat, zaczął być hodowany przez Inków, Majów i Azteków. Należy do najstarszych roślin uprawianych na świecie i Indianie uważali ją za świętość. W dzisiejszych czasach pozytywne właściwości szarłatu potwierdziła nauka. Oprócz dużej zawartości wapnia, żelaza, magnezu i błonnika, posiada najbardziej wartościowe ze wszystkich zbóż białko (18g na 100g). Ma ono dużo cennych aminokwasów m.in. lizyny, że przewyższa swoją atrakcyjnością nawet soję. Nie zawiera glutenu, dlatego jest cennym produktem dla osób chorych na celiakię. Z kolei skrobia w amarantusie jest bardziej lekkostrawna w porównaniu do kukurydzianej. Oprócz tego nasiona są bogate w cenny cynk, potas i fosfor. Zawierają również wiele jedno i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a przede wszystkim kwasów GLA, które wpływają na obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi. I z tych wszystkich powodów amarantus jest nazywany rośliną XXI wieku.
Amarantus przede wszystkim jest polecany w codziennej diecie dzieci, sportowców, kobietom w ciąży oraz osobom starszym. Wywar z tych roślin może być używany jako środek w leczeniu zapaleń gardła, błony śluzowej żołądka oraz w przypadku krwotoków. Ma działanie ściągające, gojące i aseptyczne.
Świetnie nadaje się do owsianki lub jako dodatek do kefirów, jogurtu, maślanki. Bardzo dobrze komponuje się z ciastami, potrawami z warzyw i mięs. Nasiona można spożywać w całości po uprzednim ugotowaniu lub w formie płatków, poppingu. Produkty bogate w amarantus lub jako czyste ziarno można zakupić w tradycyjnych sklepach spożywczych lub w sklepach ze zdrową żywnością. Amarantus gotujemy na sypko – ok. 15–20 minut w proporcjach 1 część nasion i 1 część wody, lub w formie kleistej – 25–30 minut w proporcjach 1 część nasion i 1,5 części wody.
Oto kilka propozycji na dania z amarantusem:
KREM Z CUKINII I MIĘTY (OD 11–12 MIESIĄCA / BEZGLUTENOWY / BEZ LAKTOZY)
2 cukinie, 1 cebula, 2 garści świeżej mięty, 6 łyżek amarantusa
Bulion warzywny 1l wykonany ze składników: marchewka, korzeń pietruszki, pół selera, liśc lauroy, słodka papryka, pieprz, sól
Do garnka wrzucić pokrojoną cebulę wraz z pokrojoną cukinią. Dusić w małej ilości wody 3min i zalać warzywa bulionem przygotowanym z w/w składników. Gotować około 15–20 minut. Po chwili wrzucić posiekaną miętę. Wszystko zmiksować, doprawić i dodać amarantus ekspandowany (popping).
KASZA JAGLANA Z AMARANTUSEM I AWOKADO (OD 10 MIESIĄCA / BEZGLUTENOWY / BEZ LAKTOZY)
Gotować kaszę jaglaną wraz z 1 łyżeczką siemienia lnianego, 1 łyżką pokrojonych suszonych śliwek i 2–3 łyżkami pokrojonego jabłka oraz ze szczyptą cynamonu i imbiru. Po 15 min dodać 2 łyżki pokrojonego awokado i 4 łyżki amarantusa w formie ugotowanej lub popping. Można również gotować kaszę jaglaną razem z nasionami amarantusa.
DESER Z AMARANTUSEM (OD 11–12 MIESIĄCA / Z GLUTENEM / Z LAKTOZĄ)
Jogurt naturalny ( krowi lub sojowy), 3 łyżki amarantusa ekspandowanego (poppingu), 1 łyżka otrębów owsianych, owoce sezonowe
Do jogurtu naturalnego wsypać 3 łyżki poppingu, wymieszać. Dodać owoce sezonowe i udekorować łyżką otrębów owsianych oraz listkiem mięty. Można użyć owoców mrożonych i przygotować w ten sposób naturalne lody.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze